Muzeum Gazownictwa "perłą" Opolszczyzny!
Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Muzeum Gazownictwa "perłą" Opolszczyzny!
Data publikacji: 2.02.2012
Paczkowskie Muzeum Gazownictwa otrzymało tytuł opolskiej "Perły w Koronie Województwa Opolskiego 2011"! To prestiżowe wyróżnienie obiekt uzyskał dzięki zwycięstwu w plebiscycie zorganizowanym przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną oraz portal internetowy naszemiasto.pl.
Muzeum Gazownictwa wygrało plebiscyt w kategorii "zabytki techniki", a tytuł zawdzięcza głównie SMS-om i głosom internautów, którzy w znakomitej większości uznali, że to właśnie paczkowski skansen gazowy zasługuje na nagrodę. W pozostałych kategoriach triumfował Międzynarodowy Turniej Rycerski w Grodzie pod Byczyną ("największe wydarzenie sezonu"), Gmina Chrząstowice ("turystyczna gmina") oraz tradycyjnie już Zamek Moszna, który już po raz czwarty nie miał sobie równych w kategorii " najciekawsza atrakcja Opolszczyzny".
Podsumowanie plebiscytu oraz uroczyste wręczenie nagród i tytułów opolskiej "Perły w Koronie 2011" odbyło się we wtorek 31 stycznia w Opolu podczas konferencji poświęconej planom badania ruchu turystycznego na pograniczu polsko-czeskim. W ceremonii naturalnie wziął udział pan Adam Król - inicjator założenia i wieloletni kustosz paczkowskiego Muzeum Gazownictwa, który od wielu lat z prawdziwą pasją dzieli się swoją gazowniczą wiedzą z turystami odwiedzającymi obiekt przy ulicy Pocztowej. Pan Adam odebrał to prestiżowe wyróżnienie z rąk Wicemarszałek Województwa Opolskiego Barbary Kamińskiej.
W kategorii "zabytki techniki" wyróżniono aż dziesięciu laureatów, jednak na samym szczycie ich listy znalazło się właśnie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Za nim znalazły się m.in. trzy opolskie huty - "Kluczborska" w Zagwiździu, "Małapanew" w Ozimku oraz "Andrzej" w Zawadzkiem, a także dwa mosty (najstarszy w Europie żeliwny most wiszący w Ozimku i wiszący most kolejowy nad Osobłogą w pobliżu Racławic Śląskich), wiadukt kolejowy w Nowej Cerekwi oraz nieczynny już Dworzec Kolejowy w Głubczycach. Nie zabrakło też XIX-wiecznego drewniano-glinianego spichlerza w Pilszczu oraz XVI-wiecznej wieży wodnej w Głogówku.
Przypomnijmy, że Muzeum Gazownictwa działa od 1991 roku na terenie starej gazowni. Ekspozycja jest jedną z największych tego typu w Europie - składa się na nią ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 m2. Imponująca kolekcja starych gazomierzy (300 sztuk), gazowych AGD, starodawnych elementów wyposażenia łazienek i kuchni oraz urządzeń niezbędnych do produkcji gazu wymagała odpowiedniego wyeksponowania, dlatego jesienią 2007 roku, po dwóch latach remontu, obiekt odkrył przed światem swoje nowe oblicze. Teren Muzeum przekształcono w nowoczesne centrum muzealno-wystawienniczo-szkoleniowe, które łączy w sobie tradycję z technologicznymi nowinkami. Niezwykle gustownie zaaranżowane prezentacje historii produkcji gazu cieszą się wśród turystów ogromną popularnością, dlatego śmiało można stwierdzić, ża paczkowskie Muzeum jest jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych na mapie Opolszczyzny.
Więcej informacji o Muzeum Gazownictwa w Paczkowie znaleźć można na stronie internetowej www.muzeumgazonictwa.pl.
fot. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
przedstawiciele laureatów "Pereł w Koronie 2011" - piąty od lewej: Adam Król (kustosz Muzeum Gazownictwa)